Rețete pentru un stil de viață sănătos

Desert proteic răcoritor cu note exotice

Un fel de frozen yoghurt. Exotic.

Dragilor, pentru că am primit numeroase solicitări din partea voastră, am creat pe blog o nouă categorie dedicată rețetelor echilibrate. Acestea sunt ușor de integrat atât în alimentația celor care urmăresc un deficit caloric, cât și a celor care își doresc să își cunoască mai bine aportul nutrițional. Pe paginile mele de social media voi împărtăși atât modele de mese complete, cât și preparate individuale, așa că vă aștept cu drag și acolo.

Rețeta de astăzi este o reinterpretare a celebrei prăjituri „tăvălită” (Lamington), dar sub aspectul cunoscut se ascunde, de fapt, un frozen yoghurt plin de nutrienți care surprinde printr-un gust proaspăt, răcoritor și cu note exotice.

Ingrediente (6 bucăți):

  • 180 gr mango
  • 40 gr pulpă fructul pasiunii
  • 150 gr iaurt grecesc 2%
  • 1 cupă pudră proteică cu aromă de vanilie (am folosit Whey Isolate)
  • 100 gr ciocolată neagră fără zahăr
  • 20 gr ulei de cocos
  • Fulgi de cocos

Mod de preparare: Se blendează mango, fructul pasiunii, iaurtul și pudra proteică. Se toarnă într-o cutie și se congelează pentru minim 6 ore. Apoi, se porționează în 6 bucăți. Se topește ciocolata, se amestecă cu uleiul de cocos și se glazurează fiecare bucată de ”înghețată” (cel mai ușor se pensulează). La final, bucățile se tăvălesc prin fulgi de cocos. Se păstrează la congelator, iar înainte de consum se lasă câteva minute la temperatura camerei.

Valori nutriționale/ bucată: 145 kcal, 14,5 gr glucide, 9 gr proteină, 6.5 gr lipide

Cu drag,

La Gourmandise MousseAdina

Leave a comment